Вісім років місцевого більярду. Як це було.

9 вересня стартує восьмий турнір «Кузнецовська піраміда», який одночасно є п’ятим рейтинговим турніром чемпіонату міста з більярду 2017 року.

Взагалі, цифра 8 – є знаковою для більярдистів: вісім шарів, партія, матч.

За ці вісім років проведено безліч турнірів, і автор цієї статті спробує систематизувати всі події, які відбулись за період з 2010 по 2017 рік.

Отже, 23 серпня 2010 року. Перший турнір. 32 учасники, нокаут система з вибуванням після першої поразки. ГО «Рідне місто», Віталій Магдич (на жаль, вже покійний), Сергій Якубишин та Віктор Босик в ролі організаторів, Варта Арзуманян та Єгор Жуковський – почесні гості та судді. Два дні запеклої боротьби, майстер – класи від суддів, шалений глядацький інтерес, крах сподівань в одних і радість перемоги у других…На мою думку, ті, хто брав участь саме в цьому турнірі, вирішили зробити більярд якщо не сенсом свого життя, то його невід’ємною частиною. А затяті уболівальники того турніру – Сергій Матвійчук та Юрій Шинкарук зараз є одними з найактивніших членів КМФСБ. Більярдний клуб «Піраміда» стає центром більярдного життя нашого міста.

Того ж року ініціативу ГО «Рідне місто» підтримала Спілка молоді ВП «Рівненська АЕС». Цією організацією на чолі з Сергієм Омелянцем і Павлом Олещуком було започатковано щорічний відкритий турнір з більярду на честь Дня Енергетика. На першому турнірі засяяла зірка Юрія Михальчука, яка яскраво світить і по цей час.

Наступні два роки (2011 та 2012) сміливо можна назвати «ерою Юдіна»: чотири турніри – чотири перемоги. Олександр Володимирович не помічав нікого біля себе, показував чудову гру і купався в ласкавих променях своїх перемог. Змінювалися тільки його суперники по фіналам (Василь Луковець, Ігор Максимюк, Віктор Босик та Антон Дєдул). Варто відзначити і дві поспіль «бронзи» Вадима Переходька у 2011-му.

2013-й рік відзначився створенням Кузнецовської міської федерації спортивного більярду (КМФСБ). Головою було обрано Сергія Якубишина. Згодом запрацював і веб– сайт федерації – www.kmfsb.org.ua. І вже у травні був проведений перший турнір під егідою КМФСБ, який виграв, як ви думаєте хто? Правильно, «Дєд», але…Саме в цьому році до місцевої більярдної спільноти приєднався Віталій Крупич, який завдав Юдіну першої серйозної поразки на офіційних турнірах. Окрім того, на новий, якісний рівень піднявся Олександр Грицюк. Його фінальна гра з Михальчуком на 4-му турнірі «Рідного міста» справедливо визнана однією з найкращих, і хоча Олександр її і програв в контровій партії, наступний турнір Спілки молоді та «Більярдний уікенд-2013» були виграні на єдиному подиху. У 2013-му КМФСБ виходить на обласний рівень – на запрошення Дубенської асоціації спортивного більярду проведено матчеву зустріч Дубно – Кузнецовськ у форматі 7х7. Перша спроба виявилася вдалою. У найдраматичнішому поєдинку наша команда в складі Віктора Босика, Олександра Грицюка, Антона Дєдула, Ігора Максимюка, Юрія Михальчука, Сергія Профатілова і Олександра Юдіна, зібравши «нерви в кулак», вирвала перемогу в господпрів – 17:16!

Цього ж року географія КМФСБ поширилася до районного центру – Роман Заскалько виборов третє місце на «Кузнецовській піраміді – 2013». Також варто відзначити перший подіум Ігора Омельчука – бронза у вільній піраміді. Завершальним акордом сезону вперше стає «Більярдний вікенд-2013». Рік 2014-й…Майдан і Революція Гідності, окупація Криму і Донбасу…Біль і тривога в серцях…Тяжка хвороба забирає Віталія Магдича, і всі наступні турніри «Кузнецовської піраміди» присвячуються його світлій пам’яті…

Навіть в таких скрутних умовах федерація знаходить резерви для подальшого розвитку. Протягом року проведено п’ять рейтингових турнірів, започатковано виїзний турнір «Адреналіновий уікенд» у РОК «Адреналін» м. Луцьк, стає традиційним командний (парний) турнір з вільної піраміди, який відкриває більярдний рік.

Набирає обертів динамічна піраміда, яка подарувала трьох нових чемпіонів: Ігоря Максимюка, Віталія Крупича та Сергія Профатілова. Продовжують збирати срібло і бронзу Віктор Босик та Антон Дєдул. Володимирецький «десант» поповнюється Михайлом Заскальком та Геннадієм Дядечком, який одразу виборов бронзу на «Кузнецовській піраміді – 2014». Під час проведення цього турніру, було проведено акцію по збору коштів на потреби військових АТО, в результаті якої 7320 гривень було передано нашій військовій частині 3045 на придбання тепловізора. Активними учасниками змагань стають Сергій Матвійчук та Сергій Цапенко, а справжньою прикрасою наших змагань – Ірина Грицюк та Ольга Дєдул. До речі, Ірина в парі з чоловіком Олександром стає першою чемпіонкою в парі. На «Більярдному вікенді» презентовано комбіновану піраміду, яка відразу стає дуже популярною серед гравців.

2015-й почався з матчевої зустрічі. 25 січня, на запрошення КМФСБ, до Кузнецовська завітала команда Зарічного. Впевнена перемога наших гравців з рахунком 18:7, вдалий початок сезону і запеклої дружби з колегами – зарічнянцями. Чемпіонат міста складається вже з шести рейтингових турнірів, по два з кожної дисціплини – вільної, динамічної та комбінованої піраміди. До більярдної родини приєднуються Юрій Левчук та Олег Ткачук, а також рафалівчани Василь Фокін, Василь та Юрій Дацькі, брати Петруки, Богдан Ошурко. Приєднався до нас і Микола Скоропад з Костополя, який ще напише декілька яскравих сторінок в історію федерації.

Конкуренція зростає, як і зростає і майстерність гравців. До еліти КМФСБ вривається Роман Заскалько, який виграє два турніри поспіль. Нікого не здивували три перемоги Юрія Михальчука, срібло і дві бронзи Віктора Босика. Порадували перші подіуми Сергіїв Матвійчука і Цапенка – срібло і бронза відповідно. 28 серпня команда КМФСБ зіграла другу матчеву зустріч в Зарічному і знов перемогла 22:16. 20-22 листопада Олександр Грицюк прийняв участь у міжнародному турнірі Lviv Open пам’яті Романа Коваля і став першим гравцем КМФСБ, який взяв участь у змаганнях подібного рівня. Саша виграв першу гру, у другій мав зустрітися із зіркою вітчизняного більярду Ярославом Тарновецьким, але зіграв з легендою українського більярду 70-ти річним Ананатолієм Маливанчуком, чемпіоном Європи серед ветеранів.

Але найбільш запам’яталась матчева зустріч з гравцями БК “Адреналін» в тому ж листопаді, коли лучани завдали нам нищівної поразки – 7:25 у московську піраміду. Сергій Лук’янюк, Дмитро Гетьман, Роман Вавринюк і компанія наочно показали, що забивати шари по лузах – це добре, але більярд – це не шахи, тут думати треба. За традицією, більярдисти не осталися осторонь допомоги військовим: 2800 гривень передано заступнику командира в/ч 3045 Павлу Жарікову для придбання портативного акумулятора; 2900 гривень перераховано Рівненському госпіталю на медикаменти для бійців АТО.

2016-й почався з приємних змін, які стосуються зовнішнього вигляду гравців:до парного турніру більшість спортсменів екіпірувались жилетами, а к початку другого рейтингового турніра, завдяки Олегу Ткачуку і Сергію Цапенку, з’явилися нашивки з логотипом федерації. Відразу стало зрозуміло, що КМФСБ – це бренд! Командний турнір, в якому взяли участь рекордні 16 пар, виграли Віталій Крупич та Микола Скоропад . 14 лютого КМФСБ провела командний Кубок Полісся у м. Сарни, в якому наші гравці посіли 2-е місце, поступившись у фіналі дубровичанам. 6 березня в тих же Сарнах, Віктор Босик виборов срібло у відритому турнірі БК «Лідер», поступившись у фіналі Варті Арзуманян. Щодо рейтингових турнірів, яких у 2016-му було дев’ять (!!!), то першість міста перетворилася на двобій Грицюк – Крупич. Олександр і Віталій виграли по чотири турнірі, демонструючи дійсно класний більярд. Ще один турнір, Кузнецовську піраміду – 2017, який востаннє проводився у БК «Піраміда», виграв нестаріючий Олександр Юдін. У наднапруженішому фіналі він в контрі подолав Миколу Скоропада, який вийшов на дуже високий рівень майстерності.

Налагоджено співпрацю з відомим онлайн – сервісом tournamentservice.net, завдяки чому спортсмени та уболівальники можуть спостерігати за перебігом змагань в режимі онлайн. Третя матчева зустріч зі збірною БК «Адреналін» завершилась майже перемогою – граючи у динамічну піраміду, наша команда поступилася 15:17, але в особитому заліку Віктор Босик здолав, нарешті, комплекс першого місця і переміг лучанина Руслана Овсіюка. Бронза, до речі, теж була наша – Олександр Грицюк був сильнішим за Олександра Поліщука.

28 серпня відбулася чергова матчева зустріч з зарічнянцями – 16:11, знов на нашу користь. Ну а 8 жовтня сталася головна подія року – відкриття більярдного VIP – клубу «LION”, власником якого є, мабуть, найвідоміший в місті підприємець і давній поціновувач «шахів у русі» Сергій Маєвський. Майстри спорту України Ігор Литовченко та Андрій Клестов провели шоу – програму і майстер – класи для всіх бажаючих та зажадали провести у клубі «LION» всеукраїнські змагання. І вже 16 жовтня змагання відбулися, але не всеукраїнські, а міжміські – до нас завітала збірна Костополя на чолі з членом КМФСБ Миколою Скоропадом. Суперники були гідні один одного, але наші виявилися сильнішими – 11:7. Завершився цей, насичений подіями, більярдний рік Суперфіналом чемпіонату міста, в якому, на відміну від «Більярдного вікенду», окрім вісімки найкращих за річним рейтингом, взяли участь призери всіх рейтингових турнірів. Підбиваючи підсумки цього року, хотілося б відмітити перший подіуми Юрія Левчука і Сергія Маєвського, повернення до активної участі в змаганнях Володимира Гряділя, Петра Мясненка і Ігора Омельчука, а також цілий ряд нових гравців: Святослава Продащука, Віталія Ткача, Сергія Орєхова, Валентина Федіну та Юрія Лавренчука.

2017-й більярдний рік впевнено крокує теренами нашого міста да і не тільки. Микола Скоропад виходить на всеукраїнський рівень, взявши участь у двох етапах Кубку України і чемпіонаті України з динамічної піраміди саме як спортсмен КМФСБ. З’являються нові гравці, проводиться чемпіонат міста. Підсумки підводити поки що зарано, але справа більярду живе, не дивлячись ні на що. Сподіваємось на взаєморозуміння, як гравців так і функціонерів, вітаємо всіх з наступаючим Днем міста і запрошуємо до участі у «Кузнецовській піраміді - 2017»!

З повагою, Сергій Профатілов

Додаткова інформація

Пошук по сайту