Наклейка на більярдний кий

Для гравця в більярд наклейка (або точніше підбір наклейки) є запорукою успішної гри. Багато хто вважає її найважливішою частиною більярдного кия.

Давня більярдна мудрість говорить «Краще поганий кий з хорошою наклейкою», ніж не навпаки.

Що ж таке - наклейка?

Це шматочок шкіри на тонкому кінці кия. Служить Наклейка слугує для того, щоб продовжити контакт між києм і кулею під час удару і надати кулі потрібне обертання, якщо таке вимагається. Допомагає наклейці більярдна крейда, яка збільшує тертя між нашою нерозлучною парою - кулею і наклейкою кия.

ВинахідникомнаклейкинакийвважаєтьсяФрансуаМанго.Датавинаходунаклейки, 1807 рік, і те, як вонабулапридумана, не можнаназватидоведенимфактом, такякточнихдокументальнихпідтверджень допоки не знайдено.

У деяких дослідників історії більярду є версії, що наклейка вже була на киях тієї епохи, і Менго її лише вдосконалив. Однак, достеменно відомо, що завдяки наклейці, винайденої Менго, він досяг великих висот в мистецтві гри в більярд.

Є дві легенди про те, як Менго винайшов наклейку. Одна з них розповідає про те, як Менго був роздратований не дуже вдалим ударом і нервово тер кий об вапняну стіну. Вапно зі стіни прилипло до кия, і Менго з таким києм зміг легко підкрутити кулю і навіть змусити відкочуватися назад.

Друга легенда розповідає про те, як поранений Менго був в таверні і вдарив милицею більярдну кулю на столі. Куля прокотилася вперед і трохи відкотилася назад. Менго зрозумів, що це сталося завдяки глині на милиці, і в пізніше замість глини придумав наклейку зі шкіри. Як би там не було, але Менго першим широко використовував наклейку і своєю чудовою грою довів її важливі для більярду особливості. Менго так само є автором багатьох ударів в більярді і теоретичних розробок. У 1827 році вийшла його книга, яка не тільки стала першим більярдним бестселером, а й здійснила справжній переворот в більярді.

Наклейки для кия виготовляються тільки зі шкіри. Цей факт відносять до консервативних традицій старовинної гри. За свідченнями істориків і знавців більярду, спроби удосконалення наклейок були, але ніякого успіху вони не мали. У виробництві наклейок використовується шкіра буйвола, бізона, оленя чи лося. Досвідчені професійні гравці відзначають особливу якість наклейок зі шкіри буйвола. Причому, найкращі наклейки - зі старих закоренілих биків.

Наклейкив ідрізняються за кількістю шарів.Багатошарові можуть складатися від п'яти до дванадцяти шарів, з'єднаних або клеєм, або клейовим ламінованим пресуванням. Перший варіант фахівці вважають менш надійним тому, що клей від ударів іноді вибивається між не щільноприлеглих шарів. Застосування вакуумного ламінування робить наклейки надійнішими, але істотно дорожчими.

Більшість любителів російського більярду воліють одношарові жорсткі наклейки «Le Professionnel». Гравці-пулісти зазвичай користуються багатошаровими наклейками фірми «Moori». Взагалі, фірм-виробників наклейок - безліч. Однак фахівці вважають, що компанії Tiger, Moori і Tweeten Fiber є безумовними лідерами в даному сегменті ринку.

Продукціяданих компаній вже багато років користується заслуженою популярністю. Єдина складність для спортсменів - знайти в магазинах саме фірмові наклейки, а не підробки. Необхідно також дуже обережно вибирати вироби, випущені під цими марками, але виготовлені за ліцензією в країнах Південно-Східної Азії.

Чи є які-небудь переваги у одношарових наклейок? По-перше, вонине розшаровуються. Як правило, вони істотно дешевші. Більшість фахівців вважають одношарові наклейки надійнішими і довговічнішими.

Кожен шар шкіри багатошарової наклейки у міру сточування починає працювати як перший, що дозволяє зберігати технічні характеристики досить довго. За рахунок особливостей розподілу навантаження по шарах дана наклейка не так сильно деформується. У ній поєднуються унікальні якості - еластичні краї і тверда середина. Фахівці відзначають, що гравці по-різному оцінюють одношарові і багатошарові наклейки. Своїми плюсами і мінусами володіють обидва види наклейок.

І одношарові і багатошарові наклейки по типу жорсткості діляться на тверді, середні та м'які. Тверді наклейки краще передають міць і енергію сильного удару. Вони служать набагато довше і не так швидко стираються. Тверді наклейкине отримують деформацій від сильних ударів. Тому, в «піраміді», коли гра йде на великих столах, застосовуються сильні удари, даний вид наклейок має перевагу. Як відзначають експерти, основна маса гравців, що спеціалізуються на російському більярді, працює з наклейками жорсткого і середнього типу.

М'які наклейки, навпаки, добре тримають крейду, при ударі довше контактують з кулею, що дозволяє виконувати складні удари з боковим обертанням; а також дають суттєві переваги на столах невеликого розміру.

Середні наклейки-компромісний варіант. Щоб визначити м'якість наклейки, треба натиснути на неї нігтем. Якщо це тверда або середня наклейка, на них не залишиться сліду.

Розмір наклейки щоразу підбирається по діаметру конкретного шафта кия. Найчастіше ця величина складає приблизно тринадцять міліметрів. В магазинах можна зустріти екземпляри від 11 мм до 14.

Більший розмір наклейки згладжує помилки і дещо спрощує гру. Наклейка меншого розміру дозволяє виконувати більш складні, так звані «точкові» удари. Тому розмір наклейки вибирайте самі, виходячи з тих завдань, які ви перед собою ставите. Головне правило: наклейка не повинна бути тонше шафта. Занадто широку наклейку можна сточити.